Helwetologia – Studia II stopnia
Helwetologia realizowana na Uniwersytecie Warszawskim od 2019 roku jest pierwszym na świecie kierunkiem studiów umożliwiającym studentom interdyscyplinarne i kompleksowe badania nad Szwajcarią.
Helwetologia łączy perspektywę humanistyczną, w tym językoznawstwo, literaturoznawstwo i nauki o kulturze i religii, z perspektywą nauk społecznych, tj. naukami o polityce i administracji. Studia oferują również możliwość nauki języków obcych – języka angielskiego oraz dwóch języków urzędowych Szwajcarii. Ideą studiów na kierunku Helwetologia jest odejście od tradycyjnego, sztywnego toku nauczania na rzecz umożliwienia studentom prowadzenia interdyscyplinarnych badań w obszarach tematycznych odpowiadającym zarówno ich zainteresowaniom, jak i planom zawodowym.
Celem studiów jest przekazanie studentom pogłębionej wiedzy na temat Szwajcarii oraz przygotowanie ich do funkcjonowania zarówno w środowisku biznesowym, jak i podjęcia pracy w obszarach takich, jak: dyplomacja, administracja, edukacja czy media. Program studiów zapewnia studentom maksymalną elastyczność rozwiązań w zakresie planu zajęć oraz możliwości zaliczeń – po to, by mogli swobodnie łączyć Helwetologię z pracą lub innym kierunkiem studiów. Poza zajęciami językowymi wszystkie przedmioty są realizowane w czwartek w godzinach 8:00-18:15.
Dzięki studiom na kierunku Helwetologia studenci zdobędą pogłębioną wiedzę w takich obszarach jak:
- system prawny, polityczny i administracyjny Szwajcarii,
- stosunki międzynarodowe, sytuacja geopolityczna oraz polityka zagraniczna Szwajcarii,
- sytuacja społeczno-ekonomiczna Szwajcarii,
- historia i kultura czterech obszarów językowych Szwajcarii,
- język, komunikacja i tożsamość w społeczeństwie wielokulturowym.
W ramach studiów na kierunku Helwetologia studenci mają możliwość skorzystania z szerokiej gamy rozwiązań pogłębiających ich wiedzę i doświadczenie. Są to m.in. :
- wykłady gościnne,
- wspólne projekty badawcze z Uniwersytetem w Zurychu,
- wyjazdy studyjne do Szwajcarii (indywidualne i grupowe),
- staże w placówkach dyplomatycznych w Bernie i Genewie,
- prace magisterskie realizowane w trybie projektowym,
- cykl spotkań, debat oraz warsztatów z ważnymi postaciami mediów, dyplomacji i biznesu, zorganizowanych specjalnie dla studentów helwetologii.
Program studiów uzupełniają warsztaty i zajęcia rozwijające kompetencje miękkie studentów, takie jak:
- komunikacja międzykulturowa,
- zarządzanie czasem, odporność na stres,
- umiejętność poszukiwania informacji i weryfikacji faktów, analiza zebranych danych,
- sztuka prezentacji – trening wystąpień publicznych oraz wystąpień przed kamerą,
- praca w zespole.
Ponadto dla studentów organizowane są szkolenia przybliżające kluczowe zagadnienia oraz najnowsze trendy rynku pracy (m.in. HR, Employer Branding, PR i komunikacja).
- Dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny,
- Znajomość jednego języka (niemieckiego/francuskiego/włoskiego) minimum na poziomie B1 (potwierdzona certyfikatem uprawnionej instytucji bądź egzaminem szkoły wyższej),
- Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa składa się z 3 pytań i prowadzona jest w języku polskim oraz języku obcym wskazanym przez kandydata/tkę. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie wiedzy w zakresie współczesnej historii, kultury, literatury oraz systemu politycznego Szwajcarii.
Szczegółowe informacje na temat zasad kwalifikacji i terminów rekrutacji: https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2020/programme/S2-HW/?from=field:P_HW
Planowany grafik zajęć na I roku: https://www.germanistyka.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Siatka-Helwetologia-I-2020zim..pdf